Články

Hurghada - Turistický ráj?


Egypt - země faraonů

Egypt - dávná země faraonů. Tisíciletá říše plná skvostů, jejichž zlomek dodnes můžeme obdivovat a představovat si, jak musely být fantastické v době své největší slávy. Země, která dodnes fascinuje miliony lidí na celé planetě.

Hurgahada je opakem starých památek

Ano, tak nějak si představujeme starý Egypt. Jako je černá opakem bílé, je Hurghada opakem starých, prachem pokrytých památek. Rozkládá se na pobřeží Rudého moře, na okraji Arabské pouště a zabírá cca 30 km pobřeží. Dlouhá nudle táhnoucí se podél moře je turistickým územím. Platí zde trochu jiné zákony než ve zbytku Egypta. Vše je zde volnější, není to zde tolik svázané. Pořád ale nezapomeňte, že jste v Egyptě a měli byste ctít zdejší tradice a zvyky. Chození po ulici v krátkých kalhotách a tílku je jistě možné, ale opalování na Adama a Evu, nebude úplně nejlepší nápad. Poměrně nové hotely, záleží na výběru, čisté pláže, to vše čeká na lidi, kteří chtějí využít Hurghadu jako místo k odpočinku i zábavě.

Dovolená v Egyptě podle vašich představ

Na ruzyňském letišti nastoupíte do letadla, které vás odveze do země vašich představ. Pořádně netušíte, co vás zde čeká. Většina lidí cestujících do Egypta přistává v Hurghadě. Proč nezačít právě touto první lokací? Jaké prázdninové poznání a zábavu vám zde nabídnou? Který výlet a s ním spojené dobrodružství bude stát za vložení vašich peněz? Na výběr je mnoho.

Obklopeni pouští - u beduínů

Z hotelu je vidět poušť ubíhající zdánlivě do nekonečna. Chcete-li vidět, jaký je život uprostřed sucha, výlet k beduínům určitě ukáže alespoň část tohoto drsného života. Jeepy vás odvezou do pouště vzdálené 30 km a uvidíte beduíny ve skutečnosti. Samozřejmě, je to realita minimálně trochu upravená pro turisty, takže to musíte brát mírně s nadhledem. Myslím si, že k seznámení to ale určitě stačí. Jestli vládnete dobrodružnější povaze a lehčí adrenalinové chvíle jsou pro vás to pravé, k beduínům se vydejte na čtyřkolkách. Je to něco jako motorka, ale se čtyřmi koly. S arabským šátkem na hlavě uhánějte po prašných cestách pouští s větrem o závod.

Cesta k beduínům - Egypt

Projděte se rušným centrem Hurghady

Klidná procházka může určitě čekat i ve vzdáleném Egyptě? Pravdou je, že na rušných ulicích Hurghady budete muset trochu ze svého požadavku slevit, ale na své si přijdete. Můžete se procházet a navštěvovat množství krámků. Sledovat ruch, zdánlivě vypadající jako mravenčí chaos. Odpočinout si v nějaké místní restauraci s šíšou v ruce pokud kouříte, nebo s horkým čajem či kávou, pokud nekouříte.

Modré Rudé moře

Moře - hlavně kvůli němu do Hurghady jezdí turisté. Rudé moře pyšnící se krásnými korálovými zahradami zahalenými ve slané vodě. Povinnost, kterou nemůžete nesplnit. Každý tuto krásu musí vidět! Ale jak na to? Pokud zrovna u vašeho hotelu není moře s korálovým útesem (vetší šanci máte na Sharm-El-Sheiku na Sinaji) musíte si vybrat nějaký výlet, nabízející odvoz k tomuto přírodnímu zázraku.

Výlet lodí a ponorkou

Vyberte si například loď s proskleným dnem vhodnou pro malé děti, kde nepřijdete do styku s mořem. Trochu odtržené od zážitku na vlastní kůži, ale určitému účelu plně dostačující. Přece musíte prckovi ukázat tu krásu, aby měl proč obdivovat přírodu.

Druhá možnost je zaplatit si výlet ponorkou, která se potápí do cca 22m hloubky. Ta vás na své 50min. cestě vezme na místa, která bez přístroje stěží uvidíte.

Cesta na Giftun - Egypt

Prosluněný ostrov Giftun

Okolí ostrova Giftun nabízí zajímavé šnorchlování z lodi. Lodě vyplouvají od určitých hotelů a za hodinku doplujete k břehům Giftunu, kde budete mít první možnost šnorchlování. Potom se můžete ohřát na slunné pláži samotného ostrova, který není obydlený, dát si drink a poté znovu vyplout na poslední šnorchlování. Pokud máte netradiční přání, co takhle zkusit soukromý výlet na Giftun. Několikakilometrový ostrov nenabízí jen dvě menší šnorchlování a grilování sebe sama na pláži z písku a rozemletých korálů.

Soukromý výlet lodí

Je Vás v hotelu pravděpodobně více, přeci jste z České republiky přiletěli jedním letadlem, anebo stačí, pokud mluvíte anglicky, domluvit se a vybudovat mezinárodní posádku z ostatních obyvatel hotelu. Chcete přeci nějaký nezvyklejší a dobrodružnější zážitek z dovolené? Pokuste se domluvit s kapitánem o pronajmutí lodi na jeden nebo více dnů a jeďte na váš soukromý výlet. Zeptejte se, jestli neví o nějakých místech na šnorchlování. Je to domorodec a vyzná se. Třeba východní strana ostrova Giftun...

Fotografie z Egypta - Giftun

Autor:

Loga Cestopis Etiopie Cestopis z Indie Cestopis Egyptske oazy Cestopis Ukrajina Cestopis Maroko Cestopis Kena Cestopis z Egypta Navstivene zeme