Články

Odhalte tajemství pyramid uprostřed mexické džungle


Tajemní Mayové nám na konci roku připravili trochu napětí, když část lidské populace napříč světadíly očekávala konec světa, nebo snad zjevení mimozemských civilizací. Vydejte se po stopách této a aztécké civilizace a objevte jejich tajemství.

Mexiko - Mexico City

Ještě než vyrazíte na cestu

Ačkoliv je Mexiko nádhernou zemí, která ukrývá doslova kulturní poklady, v médiích se poslední dobou objevuje v poněkud jiném a rozhodně ne příznivém světle. Proto než se vydáte na cestu, ověřte si například prostřednictvím webových stránek ministerstva zahraničí, zda oblast, kam máte namířeno, není považována za nebezpečnou.

Samozřejmostí by pak mělo být uzavření odpovídajícího pojištění na cesty. (Investovali jste do dovolené v Mexiku? Nešetřete na cestovním pojištění!)

Nej mexických pyramid

Teotihuacán

Pravděpodobně nejznámější aztécké město s ještě slavnějšími pyramidami nedaleko Mexico City. Městu se také říká Místo bohů a jedna legenda praví, že je to Teotihuacán, kde se jednoho dne zrodilo Slunce a Měsíc.

A právě těmto vesmírným tělesům jsou zasvěceny dvě pyramidy v architektonicky precizním Teotihuacánu. Pyramidě Slunce i Měsíce je přisuzována zvláštní mystická moc, která dokáže doslova zázraky. A milovníci konspiračních teorií jistě zaplesají nad domněnkou, že ulice Mrtvých, na jejímž koncim stojí zmiňované pyramidy, mohla sloužit jako přistávací plocha pro mimozemšťany.

Nohoch Mul

Na poloostrově Yucatán uprostřed džungle se k nebi vzpíná nejvyšší pyramida Nohoch Mul. Bohužel však už jen připomíná slávu města Coba, které ji dříve obklopovalo. Dnes tuto funkci nahradila především špatně prostupná džungle a z Coby jsou z velké části ruiny. Nepopiratelným faktem ale je, že pohled z vrcholku Nohoch Mun je nenapodobitelný.

Mexiko - Nohoch Mul

Palenque

A ještě jedno nej. Tentokrát nejrozsáhlejší. Ano, Palenque je nejrozsáhlejší pyramidový komplex mayské civilizace, a to dokonce uprostřed džungle. Komplex propojených staveb a teras ukrývá například slavný chrám Nápisů, v jehož útrobách se objevila druhá největší deska s tesaným textem. Zároveň zde byl obejven sarkofág s výrazným reliéfem s ostatky knížete Pacala.

Ať je to však sebelepší nález, mexická vláda si obé zuřivě střeží a vše je možné spatřit už jen z fotografie.

Mexiko - Palenque pyramidový komplex

Chcete vědět víc o tom, na co myslet před cestou do Mexika a co si vzít určitě s sebou? O naše zkušenosti se s vámi podělíme v našem cestopisu.Loga Cestopis Etiopie Cestopis z Indie Cestopis Egyptske oazy Cestopis Ukrajina Cestopis Maroko Cestopis Kena Cestopis z Egypta Navstivene zeme