Cestopis


Asuán

8. Den. 27. Únor 2004


6.9. 2006 - Vstupte na web s exotikou "exotickecestovani.cz" odkud je i tento cestopis.

Stovky kilometrů

Vcelku pohodlně spíme a ráno se probouzíme pořád na cestě informováni o zpoždění 3 hodiny. Díváme se na překrásnou krajinu za oknem. Stovky a stovky kilometrů políček s cukrovou třtinou, banánovníky, vojtěškou, obilím a různými zemědělskými plodinami. V pozadí s palmami a ještě dále s krásnou béžovou pouští. Ta tvoří hezký kontrast se zelenými poli. Jede se pořád kolem Nilu a tak políčka jsou vždy několik set metrů do stran podél břehů. Pak jenom poušť. Mezitím vším vykukují baráčky lidí, kteří na polích pracují. Je to opravdu zajímavé a roztomilé.

Výhled z vlaku

Žádný smog a špína

Už to není Káhira se smogem a špínou, auty a hlukem. Tady jen poušť, voda, zelená políčka a modré nebe. Jedeme hodiny a hodiny a nakonec dorážíme do Asuánu kolem 13.00. 15ti hodinová cesta nám kupodivu moc zabrat nedala. Vystoupíme z vlaku a následuje leknutí jaká je zde výheň oproti Káhiře. Procházíme nádražím a jsme překvapeni po vystoupení ven, jaký je Asuán rozdílný oproti Káhiře. Především je zde mnohonásobně větší pořádek a není zde takový hlahol. Působí jako nějaké lázeňské městečko. Na ceduli před nádražím čteme Welcome to Aswan, děkujeme tedy a jdeme do připraveného busu.

Welcome to Aswan

Asuán - ostrov Agilkia (Philae)

Autobusem jedeme k chrámu na ostrově Agilkia, známého více jako chrám na ostrově Philae. Z důvodu stavby velké Asuánské přehrady byl chrám celý zatopen a proto se egyptská vláda a Unesco rozhodly, že chrám přenesou z ostrova Philae na sousední téměř stejný ostrov Agilkia. Povedlo se a nyní chrám stojí na suchu.

Suchou nohou to nejde

K chrámu se suchou nohou dostat nedá, proto musíme využít loď. Na molu jich stojí desítky rozestavěné všude možně. Zaujímáme pozici na lodi a jedeme k Agilce. Kousek od nás vidíme menší ze dvou egyptských přehrad.

Zdá se, že lodí je dost pro všechny

Liduprázdný chrám

Cestou míjíme krásné světle hnědé kulaté skály, vystupující z vod Nilu. O chvilku později na nás shlíží první námi navštívený egyptský chrám. Jsme opravdu překvapeni krásou stavby.

Klid... Zatím bez návalu turistů

Vcházíme do areálu a obdivujeme krásné sloupy s hieroglyfy a chrám jako celek. Dále vstupujeme na první nádvoří a dovnitř chrámu. Všechny zdi, každičký koutek jsou vyplněny krásnými hieroglyfy a egyptskými bohy. Prohlížíme si vše a postupujeme dále.

Není to krása ?

Venku jsou k vidění krásné pohledy na chrám, modrou vodu Nilu a různě rozeseté palmy. Všímáme si sousedního ostrůvku nacházejícího se 50 metrů od kraje ostrova na kterém stojíme. Tam byl původně chrám. Ano, je to ostrov Philae. Je z něj vidět ovšem jen několik metrů povrchu, zbytek je zatopený.

Zpět do Asuánu

Užíváme si klid u chrámu ( za nás bylo málo turistů ) a obdivujeme jej. Po půlhodince se vydáváme k lodi a plujeme zpět k přístavu. Odváží nás na naši loď Orchestra ***** kde se ubytujeme. Dostáváme zde oběd, sice trochu pozdě, leč nevadí.

Noční jízda kočárem

Volno do večeře využíváme k lenošení na střeše lodi a rozhlížením se po Nilu a Asuánu. Po výborné večeři se kolem 21.00 vydáváme kočárem taženým koníky po nábřeží, do centra města. Jako první návštěvu máme naplánovanou největší Asuánskou mešitu, stojící na kopci nad městem.

Klidná mešita uprostřed noci

Tma v mešitě

Mešita při našem příjezdu je již zavřená, ale to nám vůbec nebrání ke vstupu do jejích útrob. Hlídači otevírají na pokyn Mohameda bránu a my jdeme nahoru pouze v osmi lidech. Potmě, v klidu lehké noci. V mešitě není ani noha. Pouze hlídač. Ten nám otevírá bránu a jde pryč. Jsme v noci uprostřed prázdné, tiché mešity. Je to zajímavý pocit. Prohlížíme si vnitřek této hezké a útulné stavby. Po prohlídce jsme sešli s kopce dolů a nasedli do kočárů. Projíždíme městem k místnímu bazaru. I v noci je na něm docela velký mumraj. Sice ne jako ve dne, i přesto lidé nakupují, povídají si, baví se v kavárničkách. Prostě to zde snad pořád žije.

Noční bazar hýří barvami

Při odchodu z bazaru potkáváme klučinu s hromádkou papyrů. Proč jich teda několik nevzít? Kupujeme pár kusů, za 15 EL./kus a jsme spokojení. Po chvíli přichází pár lidí, kteří jeli s námi. Také jim začíná papyry prodávat. Ovšem po 10 EL./kus. To se mi samosebou nelíbilo, že mě ožulil. Uzmul jsem mu ještě jeden gratis a měli jsme je také za deset. Poté se vracíme na loď a zasunujeme se do postýlek. Pšš...a dobrou noc.

9.den - Asuán, Kom Ombo | Nahoru

6.9. 2006 - Vstupte na web s exotikou "http://www.exotickecestovani.cz" odkud je i tento cestopis.

Autor: Michal Houska


Menu


TOPlist